A gdy na wojenkę szli Ojczyźnie służyć obraz Kossaka Bitwa pod Rafajłową

A gdy na wojenkę szli Ojczyźnie służyć

Muzyka: Feliks Halpern; Słowa: Edward Słoński

Piosenka ta powstała 1 grudnia 1915 roku dla Legionów Polskich, walczących przeciwko Rosji. Muzykę napisał Feliks Halpern – muzyk, pianista i pedagog. Tekst piosenki wydano pierwszy raz w Warszawie, w 1917 roku, w tomiku Słońskiego „Ta, co nie zginęła”.

Biała chorągiewka Śpiewnik Niepodległości

Biała chorągiewka

Muzyka: autor nieznany; Słowa: Rajnold Suchodolski

Pieśń z Powstania Listopadowego. Słowa – Rajnold Suchodolski (polski poeta, działacz niepodległościowy, uczestnik Powstania Listopadowego), muzyka z ludowego Kujawiaka od poranka. Autor tekstu dedykował swój utwór polskim kobietom wspierającym walkę powstańców.

ilustracja do utworu Białe róże. Obraz Ranny kirasjer i dziewczyna W. Kossak

Białe róże

Muzyka: Mieczysław Kozar – Słobódzki; Słowa: Kazimierz Wroczyński i Jan Lankau

Jedna z najbardziej znanych piosenek żołnierskich z czasów I wojny światowej. Napisana została w Makowie w listopadzie 1914 roku przez Jana Lankau. W 1918 roku poeta Kazimierz Wroczyński uzupełnił ją o kolejne zwrotki, a Mieczysław Kozara-Słobódzki napisał nową muzykę.

ilustracja do utworu Bogurodzica Bitwa pod grunwaldem obraz Jan Matejko

Bogurodzica

Muzyka i słowa: autor nieznany

Jest najstarszą polską pieśnią religijną i najstarszym polskim tekstem poetyckim. Nie wiemy gdzie i kiedy powstała. Jednakże za hipotetyczną datę uznaje się przełom XII/XIII wieku. Pierwszy zachowany tekst „Bogurodzicy” pochodzi z 1407 roku.

Bracia Rocznica Śpiewnik Niepodległości

Bracia! Rocznica!

Muzyka: Anna Suda | An on Bast; Słowa: Wincenty Pol

Wincenty Pol napisał wiersz pod takim tytułem w 1831 roku, w pierwszą rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego. Po raz pierwszy został wydany anonimowo w 1833 roku w tomie poezji Pieśni Janusza. Tekst opowiada o tragicznych losach polskich branek, kobiet porywanych w rosyjską niewolę.