O projekcie

Od idei do realizacji, czyli jak rodził się pomysł na Śpiewnik Niepodległości.

Śpiewnik Niepodległości, to trzeci projekt muzyczno-edukacyjno-kulturalny realizowany pro publico bono przez Fundację Dziedzictwa Rzeczypospolitej.

Celem tego dużego, multimedialnego portalu jest przeniesienie do internetu i bezpłatne upublicznienie jak najpełniejszego dorobku polskiej pieśni patriotycznej. W związku z koniecznością opracowania profesjonalnych materiałów przez specjalistów historyków oraz muzyków, jak również przez wzgląd na techniczne aspekty projekt Śpiewnika Niepodległości został podzielony na etapy.

W pierwszym etapie (na 15.12.2017 r.) uruchomiony zostanie serwis z opracowanymi osiemnastoma pieśniami patriotycznymi, których wybór dokonany został w oparciu o twórczość Koncertu Niepodległości oraz jego dotychczasowy repertuar.

Każdy z utworów będzie opatrzony notą historyczną i materiałami muzycznymi, na które złożą się melodie, akompaniamenty, nuty i akordy, teksty oraz nagrania Koncertu Niepodległości. Materiały będzie można wyszukać, odsłuchać, pobrać albo udostępnić w sieci społecznościowej np. facebook, czy twitter. Serwis będzie dostosowany do urządzeń mobilnych, czyli smartfonów i tabletów.

W planach na przyszłość jest poszerzenie bazy o kolejne utwory oraz rozbudowa serwisu o nowe funkcjonalności. Docelowo bowiem Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej chce, aby Śpiewnik Niepodległości był multimedialnym portalem, dlatego też poza dostępnymi już udogodnieniami w planach rozwoju znajdziemy:
– przyjazną osobom niepełnosprawnym wersję portalu,
– umożliwienie użytkownikom wrzucania ich własnych interpretacji utworów oraz dzielenia się nimi,
– wprowadzenie zaawansowanego przeszukiwania zasobów portalu nie tylko po słowach kluczowych, ale także po typie materiałów: melodia, akompaniament etc.,
– dodatkowe bazy nut dla innych instrumentów np. ukulele,
– uzupełnienie dotychczasowej zawartości o materiały typu wideo.

Pierwszy etap realizacji projektu dofinansowano ze środków Instytutu Muzyki i Tańca w ramach programu Muzyka i taniec – Interwencje 2017.

Materiały graficzne

Logotyp Śpiewnika Niepodległości. Wersja 2 linie.
Logotyp Śpiewnika Niepodległości. Wersja 1 linia.

Kontakt dla mediów

Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej

NIP: 844-235-22-08, Regon: 20080762, KRS 0000477637

Wydawca portalu Śpiewnik Niepodległości
Prezes Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej
Jacek „Wiejski” Górski
 (+48) 601 130 016
 Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej

Zobacz także

Wszystkie projekty Fundacji Dziedzictwa Rzeczypospolitej