[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][/vc_section]

ilustracja do utworu Hej chłopcy bagnet na broń

Hej chłopcy, bagnet na broń

muzyka i słowa: Krystyna Krahelska „Danuta”

To jedna z najpopularniejszych piosenek żołnierskich Polski Walczącej i Powstania Warszawskiego. Autorką tekstu i melodii była Krystyna Krahelska ps. „Danuta”, która napisała ją w 1943 roku dla żołnierzy Pułku „Baszta”. Utwór zdobył niezwykłą popularność wśród „Szarych Szeregów” i w Grupach Szturmowych batalionu „Zośka”.

Hej hej ułani ilustracja do utworu obraz Ułan kompanii centralnej Jan Chełmiński

Hej, hej ułani

muzyka i słowa: autor nieznany

Nie wiemy kto i kiedy napisał piosenkę „Hej, hej ułani!”. Część historyków doszukuje się jej początku w czasach Księstwa Warszawskiego. W wydanym w 1833 roku we Lwowie zbiorze „Pieśni polskie i ruskie ludu galicyjskiego” znajduje się jedna z pierwszych wersji utworu.

ilustracja do utworu Hymn do miłości ojczyzny obraz Szkoła Rycerska. Z Vogl 1785 r.

Hymn do miłości Ojczyzny

muzyka: Wojciech Sowiński; słowa: Ignacy Krasicki

Pieśń ta znana jest także pod tytułem „Hymn Szkoły Rycerskiej” oraz „Święta miłości kochanej Ojczyzny”. Tekst pieśni powstał po gorzkich doświadczeniach związanych z konfederacją barską oraz rozbiorem Polski. Po raz pierwszy utwór został opublikowany w 1774 roku.

ilustracja do utworu Idzie żołnierz borem lasem obraz Żołnierz z koniem autorstwa Wojciecha Kossaka

Idzie żołnierz borem lasem

muzyka i słowa: autor nieznany

Jedna z najstarszych zachowanych polskich pieśni wojskowych, której pierwotny tytuł brzmiał „Pieśń o żołnierzu tułaczu”. Nie wiemy dokładnie kiedy powstała. Największą popularność zyskała w XIX wieku, kiedy to wiązano ją z tradycją legionową.

ilustracja do utworu Marsz strzelców obraz Polonia – Rok 1863 autorstwa Jana Matejki

Marsz strzelców

muzyka i słowa: Władysław Anczyc

„Marsz Strzelców” (znany także jako „Hej strzelcy wraz” lub „Marsz Strzelców Powstania 1863 roku”) to jedna z najpopularniejszych pieśni Powstania Styczniowego. W 1863 roku napisał ją Władysław Anczyc. Pieśń opowiadająca o walce strzelców była jednym z najpopularniejszych utworów Powstania Styczniowego.